واقعیت مجازی تکخال نمایشگاه تکنولژی

در نمایشگاه بین المللی کالاهای مصرفی الکترونیک امسال در لاس وگاس، بیش از چهل غرفه به فناوری به واقعیت مجازی اختصاص دارد. با اینکه واقعیت مجازی بیشتر برای شبیه سازی در بازی استفاده می شود ولی دست اندرکاران، به فکر استفاده های دیگری از این فناوری نیز هستند.

نویسنده :نایپ1396 :تاریخ

هد ست های متصل به Oculus و HTC و سونی در غرفه ها دیده می شود. مسئولان نمایشگاه می گویند که فروش هد ست های “واقعیت مجازی” به ۱.۲میلیون واحد رسیده و پیش بینی می کنند که در آمد حاصل از این فروش ۵۴۰ میلیون دلار برسد. این در حالی است که مشتاقان گوشیهای HoloLens میکروسافت منتظر بیرون آمدن این محصول در ماه سپتامبر هستند. یکی از کارشناسان حاضر می گوید: «چند تولید کننده، زمان ارائه محصولات جدید “واقعیت مجازی” در سال ۲۰۱۶ را اعلام کرده اند. رقابت هیجان انگیزی وجود دارد. واقعیت مجازی شما را به دنیای دیگری می برد. هد ست را که می گذارید از دنیای اطرافتان جدا می شوید. می تواند شما را به کنار دریا، در کوه یا باغ ببرد.، به آینده دور پرتاب می شوید. واقعیت مجازی تجربه دیگری است.» با اینکه واقعیت مجازی بیشتر برای شبیه سازی در بازی استفاده می شود ولی دست اندرکاران، به فکر استفاده های دیگری از این فناوری نیز هستند. شرکتی در لندن که در حوزه واقعیت مجازی فعالیت می کند، بر پایه کار با قهرمانان ورزش، سازندگان خودرو، گروههای موسیقی و حتی آژانس های مسافرتی، افق تازه ای برای کاربردهای واقعیت مجازی گشوده است. یک یاز کارشناسان این شرکت می گوید: «با دوربین های فیلمبرداری ۳۶۰ درجه ای کار می کنیم که بنا بر استفاده های مختلف شکلشان می تواند تغییر کند. مثلاً توپی باشند. این دوربین ها در آن واحد فیلم ویدئو می گیرند. این ها را با هم هماهنگ می کنیم و با درهم آمیختن آنها دنیای مجازی را می سازیم که شما از طریق هد ست های واقعیت مجازی وارد آن می شوید.» نمایشگاه کالاهای الکترونیکی تا نهم ژانویه در لاس وگاس آمریکا برپاست و بیش از۳۶۰۰ دارنده غرفه آخرین محصولات مثل Oculus VR, Virtuix and Sphero خدماتشان را عرضه می کنند.

خبرهای مرتبط

جهانگردان لندن می توانند سفری به پیشینه تاریخی مکان های معروف پایتخت بریتانیا نیز داشته باشند. با استفاده از یک اپلیکیشن واقعیت مجازی

بازدید کننده با استفاده از این عینک و حرکت در زاویه های مختلف می تواند در دنیای واقعیت مجازی گردش کند. استفاده از این امکان و دیدن ویدیو ها فقط با حضور در آن مکان ممکن است.

واقعیت مجازی» یا VR یک فناوری نوین است که طی آن کاربر در یک محیط شبیه سازی شده رایانه ای، خود را در دنیای واقعی مجسم می کند.

سینمای «شش بعدی» نمونه ای از این فناوری است که با تلفیق نمایش سه بعدی فیلم ها و سیستم حرکتی پیشرفته صندلی ها و افکت های ویژه، بیننده را در فضایی کاملا واقعی قرار می دهد.